Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie złoża miedzi i srebra na granicy z gminą Żagań!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Złoża miedzi (zdjęcie przykładowe)
Złoża miedzi (zdjęcie przykładowe) Pixabay
To by znaczyło ogromne bogactwo dla całego regionu! Czy to się ziści? Czy jest możliwość, że kopalnia srebra i miedzi ruszy? Wielkie złoża rudy miedzi i srebra są pod ziemią w rejonie trzech lubuskich wsi w gminie Żary, na granicy z gminą Żagań. Samorządowcy mają nadzieję, że w przyszłości ruszy wydobycie.

Zobacz film o otwarciu nowej linii produkcyjnej w zakładzie Minth koło Szprotawy

od 12 lat

Obiecujące złoża rud miedzi i srebra znaleziono w rejonie wsi Złotnik, Grabik i Olbrachtów. - Złoża są na naszej granicy z gminą Żary - zaznacza Danuta Michalak, sekretarz gminy Żagań. - Niestety, nie u nas.
Jednak gdyby udało się uruchomić kopalnię, to miałaby ona wpływ również na gminę Żagań.
- Złoża zostały odkryte w rejonie Złotnika, Grabika i Olbrachowa - mówi Leszek Mrożek, wójt gminy wiejskiej Żary. - Nadzieja na uruchomienie kopalni się pojawiła, bo spółka Amarante otrzymała przedłużenie koncesji. Mamy nadzieję, że się uda.

Peryklina Żar ze złożami

Przypomnijmy, że po wykonanych w 2022 otworach rozpoznawczych przez kopalnię Amarante, opracowano dodatek do dokumentacji geologicznej. Udokumentowane zasoby miedzi i srebra w rejonie Żar, na granicy z gminą Żagań wynoszą ponad 100 mln ton rudy.
Odwierty - 30 otworów, zostały wykonane w ramach projektu Peryklina Żar.

Czy będzie kopalnia?

Obszar koncesyjny Peryklina Żar znajduje się w okolicach Żar w woj. lubuskim. Zajmuje powierzchnię 1184 km2. Odkrycia złóż miedzi i srebra dokonał zespół geologów Amarante już w 2014 roku. W ramach projektu wykonano już 30 otworów o głębokościach od 650 do 1100 metrów.

Wszystkie prace terenowe prowadzone były pod nadzorem Okręgowego Urzędu Górniczego. Dodatkowo Amarante regularnie przekazuje uzyskane wyniki i próbki geologiczne Państwowemu Instytutowi Geologicznemu, który podlega Ministerstwu Klimatu i Środowiska.

W grudniu 2018 roku Amarante przygotowało dokumentację złoża Żary w kategorii D – wstępnej kategorii udokumentowania złoża zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami. Zasoby udokumentowanego złoża wynoszą 1 276 tys. ton miedzi oraz 5,8 tys. ton srebra, powierzchnia obszaru złoża wynosi 2 430 ha. Jednak wyniki badań pochodzących z prac, których nie uwzględniono jeszcze w dokumentacji sugerują, iż finalne zasoby złoża Żary będą znacznie większe.
Spółka Amarante zaznacza, że uruchomienie kopalni będzie zależało od polityki podatkowej Polski. - Analiza przeprowadzona przez Kancelarię Doradztwa Podatkowego i Biznesowego Ernst and Young potwierdza, że w praktyce żadna nowa kopalnia miedzi i srebra w Polsce nie będzie rentowna bez istotnej zmiany podatku - wierdza Magdalena Czober z Amarante.

Marzymy o Klondike?

- Owszem są to bogate złoża, ale na głębokości jak na razie dla nas nieosiągalnej technologicznie - komentuje Mirosław Kasztel, nasz Czytelnik, regionalista z Żagania. - Złoża te ciągną się aż pod Szczecin, przechodzą też na stronę Brandenburgii. Złoża w zagłębiu miedziowym od szybu Lubin zachodni, poprzez główny i wschodni, do Polkowic, są na głębokości ok. 1100 m szybu wentylacyjnego. Nie wiem jak teraz ta "ekspansja" wygląda, i na jakiej głębokości się fedruje. A pokłady rudy pod Żaganiem to już ok. do 3000 m, a pod Szczecinem dochodzą do ok. 8000 m.

Czytaj również na naszym portalu**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielkie złoża miedzi i srebra na granicy z gminą Żagań! - Żagań Nasze Miasto

Wróć na szprotawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto