MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzedaj prąd z fotowoltaiki, a tyle zarobisz. Wreszcie podano cenę sprzedaży energii z instalacji PV. Ile zyskasz na panelach?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Prąd z fotowoltaiki może zarówno zasilać urządzenia w domu, jak i stać się źródłem zarobku.
Prąd z fotowoltaiki może zarówno zasilać urządzenia w domu, jak i stać się źródłem zarobku. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Prąd z fotowoltaiki nie tylko zasila domowe urządzenia. Jego nadwyżkę prosument może sprzedać do sieci. Dotyczy to każdego, kto rozlicza się w systemie net-billingu, czyli osób, które podłączyły i zgłosiły swoje panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 r. (albo złożyły deklarację o dobrowolnym przejściu na nowy system rozliczeń). Sprawdź, po jakiej cenie można sprzedawać energię.

Prąd z fotowoltaiki można sprzedać. Oto cena sprzedaży dla prosumentów w systemie net-billingu

W poprzednim systemie rozliczeń posiadacze paneli fotowoltaicznych traktowali sieć jak darmowy magazyn energii – oddawali tam bez opłaty nadwyżkę prądu, po czym odbierali za darmo 70–80 proc. tej energii, jeśli mieli taką potrzebę (np. w pochmurny dzień). Teraz wszystkie instalacje zamontowane i zgłoszone po 31 marca 2022 r. objął nowy system net-billingu. Najważniejsza zmiana jest taka, że prosument nie może już po prostu oddać energii do sieci – musi ją sprzedać. Sęk w tym, że do tej pory cena sprzedaży nie była znana.

W lipcu 2022 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wreszcie ogłosiły rynkową cenę energii. Dzięki temu w końcu wiadomo, że posiadacze fotowoltaiki będą sprzedawać prąd do sieci po cenie 659,29 zł/MWh. Cena ta będzie obowiązywała do 1 lipca 2024 r. Przypomnijmy, że z kolei zakup prądu z sieci odbywa się po zwykłej stawce rynkowej.

Należy też podkreślić, że podana cena nie dotyczy osób, które zamontowały i zgłosiły instalację PV przed 1 kwietnia 2022 r. Tacy prosumenci mogą korzystać z poprzedniego systemu rozliczeń (systemu opustów) przez 15 lat od daty pierwszej produkcji 1 kilowatogodziny prądu ze swoich paneli.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera

Panele fotowoltaiczne wciąż zaskakująco opłacalne

Dziś panele fotowoltaiczne ma na swoich dachach już ponad milion właścicieli domów w Polsce. Według danych Agencji Rynku Energii pod koniec maja 2022 r. łączna moc fotowoltaiki zainstalowanej w naszym kraju przekroczyła 10,2 GW – w ocenie rządu taki poziom mieliśmy osiągnąć dopiero w 2040 r.

Co ciekawe, choć wielu ekspertów przestrzegało, że po 1 kwietnia 2022 r. fotowoltaika będzie mniej opłacalna niż przedtem, te przewidywania na razie się nie sprawdziły. Gwałtownie rosnące ceny prądu spowodowały, że – jak podaje Forsal.pl – cena sprzedaży energii jest dziś wyższa niż cena jego zakupu, a zatem prosument zarabia na swojej instalacji. Taka sytuacja zapewne nie potrwa długo, jednak na razie posiadacze paneli słonecznych mają powody do zadowolenia.

– Ulga termomodernizacyjna przyśpiesza okres zwrotu z inwestycji w mikroinstalację o nawet 2 lata (w przypadku osób rozliczających się w ramach drugiego progu podatkowego). Z kolei wsparcie finansowe (...) z programu „Mój Prąd” skraca ten okres o kolejny rok – podkreśla Bartosz Majewski, Członek Zarządu Polenergia Fotowoltaika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprzedaj prąd z fotowoltaiki, a tyle zarobisz. Wreszcie podano cenę sprzedaży energii z instalacji PV. Ile zyskasz na panelach? - RegioDom.pl

Wróć na szprotawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto