MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mediator sądowy w Żaganiu! Czy nowa, prawnicza profesja jest potrzebna?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Żaganiu powstała pierwsza kancelaria mediatora sądowego. Prowadzi ją prawniczka Izabela Poradzisz-Grzynkiewicz. Czy taka działalność jest potrzebna w mieście i powiecie? Coraz bardziej! Warto uczyć dorosłych i dzieci, że problemy rozwiązuje się rozmową, a nie przemocą i walką w Sądzie.

Mediacja sądowa to nowa dziedzina prawna, która staje się coraz bardziej popularną metodą rozwiązywania sporu, w której strony konfliktu, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia.
Mediacje mogą dotyczyć wielu pól naszego życia; zarówno spraw gospodarczych, jak i cywilnych, czy rodzinnych. Izabela Poradzisz-Grzynkiewicz obecnie ma najwięcej spraw rodzinnych, związanych z między innymi z ustaleniem kontaktów z dziećmi, ustaleniem wysokości alimentów na dziecko.

Jakie są rodzaje mediacji?

  • cywilne
  • rodzinne
  • sąsiedzkie
  • gospodarcze
  • karne
  • w miejscu pracy
  • w postępowaniu administracyjnym

Z mediacjami do żagańskich przedszkoli

Prawniczka chce też rozpocząć akcję edukacyjną skierowaną do najmłodszych dzieci, przedszkolaków. - Myślę, że to bardzo ważne, żeby już najmłodsze dzieci uczyć rozwiązywania problemów za pomocą rozmowy, bez przemocy - tłumaczy. - Planuję przy tym także dotrzeć do rodziców, na przykład z ulotkami.

Mediacje znane od lat

Mediacja w polskim wymiarze sprawiedliwości istnieje od 1995 roku. Jednakże dopiero w momencie ery „COVID” doceniono jej zalety i stała się bardziej popularną metodą rozwiązywania sporu, w której strony konfliktu, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, samodzielnie dochodzą do porozumienia.
Mediacje sądowe prowadzi się na podstawie postanowienia sądu, kierującego strony do mediacji natomiast mediacje pozasądowe są prowadzone na podstawie umowy o mediację, zawartej przez strony przed mediatorem. Mediacja kieruje się swoimi zasadami, które muszą być nieodłączną częścią postępowania mediacyjnego, czyli dobrowolność, poufność, bezstronność, neutralność.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji?

Jeśli stronom uda się dogadać, to mogą uniknąć kosztownego i długotrwałego postępowania sądowego. Mediacja daje stronom możliwość na podjęcie decyzji co do ostatecznego kształtu porozumienia, w którym zawarte są rozwiązania akceptowalne dla obu stron, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
- W postępowaniu sądowym nie mamy takiej możliwości – podkreśla prawniczka. - Sąd wydaje wyrok, który bardzo często jest niezgody z oczekiwaniami stron, a co za tym idzie, powstają kolejne konflikty. Mediacja przyczynia się także do budowania relacji na przyszłość. Uczy, jak komunikować się z drugą stroną, jak spojrzeć na konflikt oczami strony przeciwnej – a w tym właśnie pomaga mediator.

Czy wiele osób decyduje się na mediacje sądowe?

- Coraz więcej - zaznacza I. Poradzisz-Grzynkiewicz. - Sądy zaczynają wymagać od stron, wskazania, czy przed założeniem sprawy sądowej podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu w tym czy skorzystały z mediacji - wyjaśnia I. Poradzisz-Grzynkiewicz. - Ale bywa też, że strony zgłaszają się z własnej inicjatywy – Co mnie bardzo cieszy – zaznacza- gdyż decydując się na mediacje, świadomie bierzemy konflikt w swoje ręce i wspólnymi siłami próbujemy go rozwiązać. Czy to jest łatwe? – „nie” jest to ciężka praca uczestników mediacji nad szukaniem rozwiązań tak, aby obydwie strony były usatysfakcjonowane i stosowały się do zawartej ugody.

- Co chciałabym przekazać naszej lokalnej społeczności? To, aby ludzie zaczęli „brać konflikty w swoje ręce”, żeby nie bali się rozmawiać, bo większość, konfliktów powstaje głównie z braku lub złej komunikacji pomiędzy stronami sporu - podkreśla prawniczka.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mediator sądowy w Żaganiu! Czy nowa, prawnicza profesja jest potrzebna? - Gazeta Lubuska

Wróć na szprotawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto