MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do szprotawskiej jedynki zawitał planetobus! Uczniowie mogli zobaczyć rozgwieżdżone niebo!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mobilne planetarium z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zawitało do Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie. To druga wizyta "Kopernika" w szkole. W 2023 roku był tam "naukobus", tym razem, w czwartek i piątek 6 i 7 czerwca 2024 uczniowie mogli oglądać niebo, w mobilnym planetarium.

W szprotawskiej jedynce gościł planetobus - mobilne planetarium z Centrum Nauki Kopernik w Szprotawie. - Mamy trzy podobne zestawy, które przemierzają Polskę w ramach programu realizowanego wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki - opowiadają Agata Podściańska i Jakub Troszok, załoga planetobusa. - Jeździmy do mniejszych miejscowości, w których dzieci mają mniejsze możliwości odwiedzenia Centrum Nauki Kopernik.

W piątek 7 czerwca 2024 niebo oglądali uczniowie klasy pierwszej i trzeciej szprotawskiej jedynki. Okazało się, że sporo dzieci było już w warszawskim Koperniku. - Bardzo nam się podobało - mówili uczniowie.

Czy potrzeba sprzętu do obserwacji nieba?

- Do obserwacji nieba nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt - zaznaczają opiekunowie mobilnego planetarium. - Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymują "Poradnik młodego naukowca - Planetobus", pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

Jak wygląda mobilne planetarium?

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok. 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów. Widzą między innymi gwiazdozbiory: Psy Gończe, Warkocz Bereniki, Wolarz, Lew i Mały Lwa. Zawarte w nich gwiazdy Cor Caroli, Kłos, Regulus oraz Arkur. Dodatkowo także galaktyki, takie jak WIR czy Sombrero.

Wspólny Program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki. W ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Do szprotawskiej jedynki zawitał planetobus! Uczniowie mogli zobaczyć rozgwieżdżone niebo! - Gazeta Lubuska

Wróć na szprotawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto