Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W lokomotywowni w Żaganiu pracowało prawie tysiąc osób! Pozostały po niej tylko gruzy! Pamiętacie, jak wyglądała?

Małgorzata Trzcionkowska
Tyle zostało z żagańskiej lokomotywowni.
Tyle zostało z żagańskiej lokomotywowni. Małgorzata Trzcionkowska
Stara wagonownia w Żarach płonęła w 2011 roku, ale dalej można zobaczyć jej ruiny. Po lokomotywowni w Żaganiu zostały jedynie sterty gruzów. Zobacz zdjęcia oraz filmy grup eksploracyjnych Urbex, badających opuszczone miejsca.

Budynek żagańskiej lokomotywowni powstał w 1980 roku. W czasach swojej świetności zatrudniała nawet 1 tysiąc osób i była jednym z największych zakładów pracy. Wielu mieszkańców Żagania pracowało w ogromnym warsztacie przeznaczonym dla lokomotyw, a mieszczącym się przy ul. Przyjaciół Żołnierza.

Zobaczcie zdjęcie z lokomotywowni z 1998 roku, ze zbiorów Sławomira Świniucha, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Kolei OK1.

Była jedną z największych lokomotywowni w Polsce zachodniej, a z pewnością największą w Lubuskiem. Miała aż 24 stanowiska i bramy. Była też związana z magistralą kolejową nr 275 łączącą Wrocław z Berlinem, nazywaną "berlinką". Lokomotywownia została zamknięta przez PKP Cargo 1 stycznia 2010 r. 6 lat później, została wyburzona.

Zobaczcie zdjęcia Józefa Kuczenki ze strony Kolejowy Żagań. Tak wyglądała lokomotywownia tuż przed wyburzeniem

Pomysł na warsztat dla szynobusów

W 2010 lokomotywownia w Żaganiu została na głucho zamknięta i już nikt nie próbował przywrócić jej świetności. Przez chwilę mówiło się, że tam można zorganizować warsztaty dla szynobusów. Byli ludzie, którzy mogli w nich pracować i rozległy teren, ale ten pomysł szybko upadł i dawny zakład zaczął popadać w coraz większą ruinę. W 2015 roku trafił na listę kolejowych obiektów do wyburzenia, a rozbiórka zaczęła się rok później. Nie pomogły monity i odwołania pasjonatów kolejnictwa do konserwatora zabytków i innych instytucji. Dzisiaj po lokomotywowni zostały jedynie sterty gruzów przy ul. Przyjaciół Żołnierza.

Film Radosława Zielińskiego z 2012 roku o starej lokomotywowni w Żaganiu, która już wówczas była pusta i niszczała

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Matler.pl - tak po zamknięciu wyglądał teren lokomotywowni. Stała tam lokomotywa OK1, którą można oglądać na dworcu PKP w Żaganiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szprotawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto