Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy mur w Międzylesiu, w gminie Niegosławice. Co odkryli badacze?

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Maciej Boryna ma na koncie wiele odkryć. Na zdjęciu kamienne drogowskazy w rejonie Wiechlic
Maciej Boryna ma na koncie wiele odkryć. Na zdjęciu kamienne drogowskazy w rejonie Wiechlic Archiwum TBD
Regionaliści ze Szprotawy w okolicy wsi Międzylesie i Długie odkryli zabytkowy mur. Miał około 700 metrów długości i metr wysokości!

Szprotawski regionalista Maciej Boryna wraz z ekipą z Towarzystwa Bory Dolnośląskie trafił na tajemniczy, średniowieczny mur już kilkanaście lat temu. Teraz zinwentaryzowali ten zabytek. Odkryty mur wiąże się geograficznie z tzw. wałami śląskimi, którymi zajmuje się już od lat.

Budowla nie rzuca się w oczy

– Na pierwszy rzut oka znalezisko wydaje się być pryzmą uprzątniętych polnych kamieni, to zapewne dlatego nie zwracało dotąd niczyjego zainteresowania – stwierdza Maciej Boryna. – Dopiero po dokładnych oględzinach można odnaleźć nienaruszone fragmenty, w których kamienie zostały ułożone w równy pionowy mur.
Łącznie zabytek ma długość ok. 700 metrów o łamanym przebiegu. Na najlepiej zachowanych odcinkach jest wysoki na metr. Prawdopodobnie był to mur graniczny. Mógł rozgraniczać dawne włości przynależne do Międzylesia i Borowiny od gruntów wsi Długie.

Szprotawa pełna tajemnic

Pracownicy Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. Feliksa Matuszkiewicza przypuszczają, że mogły to być dawne oznaczenia delimitacyjne na styku granic Międzylesia, Borowiny i Długiego. Podobne sposoby oznaczania zasięgu włości praktykowane były w różnych częściach Europy, w tym na terenie Polski, co najmniej od późnego średniowiecza. Nie natrafiono dotąd na żadne źródła, które pozwoliłyby jednoznacznie ustalić czas i cel powstania budowli. Niektórzy sugerują, że być może było to oznaczenie średniowiecznego pogańskiego świętego gaju. Wszak kożuchowski lekarz podróżnik Joachim Cureus w XVI wieku napisał, iż "Szprotawa musi być bardzo stara, ponieważ na jej polach zachowało się wiele świątyń z czasów pogańskich”.
Źródło: Maciej Boryna, Muzeum Ziemi Szprotawskiej

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film TVN 24 Runęła skarpa w lubuskiem. Zagrożony dom w Szprotawie/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto