Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncerty, msze i eventy w ruinach świątyni ewangelickiej? Czemu nie!

Lucyna Makowska
W 2000 roku wewnątrz kościoła miały miejsce prace archeologiczne w celu zbadania osadnictwa pradziejowego i historycznego, kilka dni temu lustrowali ruiny przedstawiciele samorządu.
W 2000 roku wewnątrz kościoła miały miejsce prace archeologiczne w celu zbadania osadnictwa pradziejowego i historycznego, kilka dni temu lustrowali ruiny przedstawiciele samorządu. Arch. UM Szprotawa
Strażacy, policjanci, nadzór budowlany i przedstawiciele żagańskiego starostwa lustrowali ruiny murów kościoła ewangelickiego w Szprotawie. Po co?

W trwającej kilka godzin sierpniowej wizji szprotawskiego zabytku oprócz przedstawicieli działającej przy staroście Powiatowej Grupie ds. Ochrony Zabytków uczestniczyli również urzędnicy miejscowego magistratu.
Ruiny kościoła to obiekt szczególny, położony w centrum miasta, 100 metrów od rynku, przy pl. Kościelnym, dlatego nie dziwi, że zwraca uwagę nie tylko mieszkańców ale i przyjezdnych.
Proboszcz zabezpieczył, a burmistrz chce udostępnić ruiny
Obecnie właścicielem ruiny jest Parafia Polskokatolicka, którą opiekuje się ks. proboszcz Ryszard Szykuła. Dzięki wsparciu ze strony przychylnych osób i instytucji kilkanaście lat temu zabezpieczył mury kościoła przed dalszą dewastacją oraz wysprzątał wnętrze, w którym rosły już okazałe drzewa. Teren został ogrodzony i stosownie oznakowany. Od tamtego czasu czyniono starania w kierunku odbudowy świątyni w duchu ekumenicznym, o czym opowiadał obecny na wizji ks. proboszcz Szykuła.
Odbudową kościoła zainteresowany jest burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. Na początku roku zrobiliśmy konferencję prasową, na którą zaprosiliśmy partnerów z Uniwersytetu Berlińskiego, Wojewódzką Konserwator Zabytków i dyskutowaliśmy nad możliwością zagospodarowania zabytku – podkreśla burmistrz. – Wiemy, że ze względu na możliwości finansowe, odbudowa nie jest możliwa, dlatego Idziemy w kierunku udostępnienia zabytku jako “użytkowych ruin”.To ostatnio bardzo modny trend. Zamierzamy zabezpieczyć ubytki, odbudować iglicę wieży. Zapewnia, że jeśli wszystko pójdzie po jego myśli, w przyszłym roku będzie wykonana dokumentacja techniczna inwestycji. Na razie starania gminy polegają głównie na szukaniu funduszy na wykonanie dokumentacji
W zamyśle ma to być tzw. bezpieczna ruina, z wieżą widokową, ławkami i prezbiterium. Docelowo, szklaną kopułą ma być zabezpieczony dach, by zapobiec jego niszczeniu. Całość miałaby służyć w przyszłości różnego rodzaju kulturalnym imprezom plenerowym, takim koncerty, eventy czy msze i spotkania ekumeniczne.
Protokół z wizji do wojewódzkiego konserwatora
Szefem Powiatowej Grupy ds. Ochrony Zabytków jest Maciej Boryna, sekretarzem grupy Krystyna Karolewska, z żagańskiego starostwa. Straż pożarną w Żaganiu reprezentował mł. bryg. Krzysztof Sowa, policję- st. sierż. Monika Broda, a nadzór budowlany- Andrzej Frątczak - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Żaganiu. W wizji wziął też udział Piotr Pietraszkiewicz, z żagańskiego starostwa, Małgorzata Serafin z Urzędu Miejskiego w Szprotawie, Karol Błaszczyk – miejski konserwator zabytków.
Wyniki sierpniowej wizji trafią na ręce Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków.

Świątynię wzniesiono w XVIII wieku na murach średniowiecznego zamku piastowskiego, którego pozostałości są doskonale widoczne. Prace budowlane zaczęły się w roku 1744. Gruz po starym zamku został wykorzystany do zasypania starej fosy. 27 sierpnia 1747 roku, czyli dokładnie 272 lata temu odbyło się uroczyste otwarcie świątyni. Kościół funkcjonował w pełni do 1945 roku, Niestety po II wojnie światowej, za przyzwoleniem ówczesnych władz miasta, stopniowo popadał w ruinę, a jego wyposażenie rozkradziono. Ostatnie nabożeństwa odbywały się w nim w latach 60. minionego wieku,do czasu zawalenia dachu i iglicy wieży. Kościelne krypty i podziemia w międzyczasie stały się przedmiotem najróżniejszych legend. Faktem jest że, na przełomie 1944 i 1945 roku Niemcy ukryli w nich cenne zbiory archiwum miejskiego. W 2000 roku wewnątrz kościoła miały miejsce prace archeologiczne w celu zbadania osadnictwa pradziejowego i historycznego.
Polecane
ŻAGAŃ. Nowy prezes tnie ceny. Już teraz urządzisz tańsze przyjęcia weselne w żagańskim pałacu
Zobacz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szprotawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto