MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal historii w Żaganiu. Na podzamczu pałacu zabrzmiała muzyka retro, stanęły zabytkowe auta i ludzie w strojach retro | ZDJĘCIA

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na podzamczu żagańskiego pałacu można było zobaczyć zabytkowe samochody z duszą, a także motocykle i rowery. Wśród nich prawdziwą perełką był opel LG z 1933 roku, należący do Agnieszki i Piotra Duchno z Monachium i Żagania. To auto było kiedyś własnością niemieckiego przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który uratował przed śmiercią setki Żydów i o którym powstał film Lista Schindlera, wyreżyserowany przez Stevena Spielberga.

Oskar Schindler był niemieckim przedsiębiorcą, który w czasie wojny przejął za grosze Pierwszą Małopolską Fabrykę Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord” w Krakowie. W 1943 roku Niemcy postanowili ostatecznie rozwiązać kwestię żydowską, likwidując krakowskie getto. Gdy dramat zaczął się rozgrywać na oczach Schindlera, postanowił on ratować Żydów, wykupując nieefektywnych pracowników do swojej fabryki. Film "Lista Schindlera" powstał w 1993 roku. Zdobył aż 7 Oskarów:

  • za najlepszy film
  • dla najlepszego reżysera dla Stevena Spielberga
  • za najlepszy scenariusz adaptowany
  • najlepszą muzykę dla Johna Williamsa
  • za najlepszą scenografię dla Allana Starskiego, Ewy Braun
  • najlepsze zdjęcia dla Janusza Kamińskiego
  • najlepszy montaż dla Michaela Kahna

Samochód z Żagania z niesamowitą historią

Skąd wiadomo, że zabytkowy opel państwa Duchno był własnością Oskara Schindlera? - Kupiliśmy go od Georga Schindlera, bratanka przedsiębiorcy - opowiada Piotr Duchno. - Sprawdzaliśmy jego pochodzenie i potwierdziliśmy te fakty. Auto ma wiele elementów drewnianych, między innymi kierownicę i deskę rozdzielczą. To kabriolet, ale rozłożenie dachu, w wykonaniu dwóch osób trwa dosłownie kilkadziesiąt sekund. Samochód jest w doskonałym stanie technicznym i odpala od razu.
Czy do baku można lać współczesną benzynę? - Nie - dodaje pan Piotr. - W tamtych czasach była beznyna ołowiowa. Teraz już takiej nie ma. Musimy więc dodawać specjalną mieszankę do benzyny.

Retro w Żagańskim parku

Po raz pierwszy członkowie Grupy Retro Lubuskie gościli w Żaganiu podczas majówki w 2023 roku. Stare auta, stroje z epoki i energia bardzo się sprawdziły. Stąd pomył na pierwszy Festiwal Historii w Żaganiu, który odbył się w sobotę 29 czerwca 2024. - Jestem z Żagania i bardzo chciałam, żeby taka impreza odbyła się właśnie tutaj - powiedziała Agnieszka Duchno. - Współpraca z burmistrzem i dyrektorem ŻPK Anną Mrowińską sprawiła, że wyrosły mi skrzydła.

Historia z duszą górą!

Na podzamczu nie tylko królują lata 20-te i lata 30-te XX wieku. Swoją kolekcję zdjęć Marylin Monroe przywiozła Wanda Świdzińska, nowosolanki.pl. - Interesuje mnie wszystko, co jest związane ze wspaniałą, a niedocenianą aktorką - stwierdziła pani Wanda. - Do Żagania przywiozłam m.in. szlafrok Marylin Monroe, który wyszperała dla mnie chrześnica w Nowym Jorku. Zbieram dosłownie wszystko, co jej dotyczyło.
Na dziedzińcu pałacu można było zobaczyć tancerzy z Milonga Tango Retro. Zaśpiewała Con Anima Musica, zagrała Donna Corda Quartet, zaś o 20 festiwal zakończy Retro Hobby Band - koncert z potańcówką. Honorowym patronatem festiwal objął burmistrz Sławomir Kowal, który otworzył imprezę na podzamczu.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Festiwal historii w Żaganiu. Na podzamczu pałacu zabrzmiała muzyka retro, stanęły zabytkowe auta i ludzie w strojach retro | ZDJĘCIA - Gazeta Lubuska

Wróć na szprotawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto