Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejscy górale z Żagania śpiewają już od 21 lat! Mają swoje tradycje, stroje i gwarę

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Miejscy górale mieszkają w Żaganiu. Przywędrowali po II wojnie światowej z Bukowiny na pograniczu Ukrainy i Rumunii. Mają własne tradycje, potrawy, muzykę. Jeśli słyszymy nazwisko Najdek, Buganik, Irski, czy na przykład Garnek, to możemy mieć pewność, że wywodzi się ono z rodu górali czadeckich.

Zespół Jodełki został utworzony przez Zofię Delost i jej świętej pamięci męża Marcina w 2003 roku. Pierwsze sukcesy sceniczne przyszły trzy lata później. - Zaczęliśmy jeździć na różne przeglądy i festiwale - opowiada pani Zofia.
Górale tworzą tradycyjne stroje, a także inne elementy. Podczas spotkania regionalistów w klubie wojskowym Czarnej Dywizji (w czwartek 25 kwietnia 2024) można było zobaczyć haftowane obrusy, piękne poszewki na jaśki, a także kroniki zespołu.

Historia sprzed wieków
Historią górali z Czadca fascynuje się Mirosław Delost, syn założycieli zespołu. Opowiada, że górale osiedlali się na austriackim pograniczu śląsko-słowackim, w góralskim okręgu czadeckim dwa wieki temu. Cześć z nich później wywędrowała na Bukowinę, na pogranicze Ukrainy i Rumunii. - Nie wracali do Polski, bo nie mieli gdzie wrócić - tłumaczył Mirosław Delost. - Dopiero po II wojnie światowej zostali osiedleni na ziemiach zachodnich.

Dlaczego górale trafili do Brzeźnicy, Stanowa, czy Żagania?

- Wcześniej pracowali często w lesie i dobrze się znali na tej pracy - wyjaśnił Mirosław Delost. - Naturalne, że szukali zajęcia na zalesionych terenach, których właśnie w naszym rejonie nie brakuje.
Na swoim koncie Jodełki mają wiele nagród. Uczestniczą w uroczystościach świeckich i kościelnych.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miejscy górale z Żagania śpiewają już od 21 lat! Mają swoje tradycje, stroje i gwarę - Gazeta Lubuska

Wróć na szprotawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto